Jaki język obcy wybrać? 4 zasady wyboru języka do nauki

Jeden język obcy to dzisiaj stanowczo za mało. Wybierając kolejne języki do nauki stajemy jednak przed wielkim wyzwaniem. Który język obcy wybrać do nauki? Jaki język sprawdzi się na lektoracie na studiach? 

1. Motyw

 

Dlaczego chcesz się uczyć kolejnego języka? Do celów zawodowych/ prywatnych? A może jako hobby, by rozruszać szare komórki? Jest jeszcze jedna opcja, mniej przyjemna- musisz wybrać język obcy i nie ma zmiłuj. Jeśli jest to lektorat na studiach i chcesz się czegoś nauczyć – wybierz język, którego nie znasz. Poszerzysz w ten sposób horyzonty i, być może, zakochasz się w nowym języku. Jeśli jednak studia są wyjątkowo angażujące i nie masz ochoty się męczyć wybierz język, który już znasz. Zastanów się jednak, czy nie będzie to zbyt wielki regres jeśli trafisz do grupy początkującej i po raz piąty zaczniesz naukę od “Mam na imię…” A może od lat marzyłeś o nauce danego języka?
Zadaj sobie pytanie czy naprawdę chcesz się uczyć, jeśli tak weź pod uwagę

2. Użyteczność 

danego języka, tzn. ile ludzi mówi danym językiem na świecie, ile w danym kraju?
Czy jest zapotrzebowanie na ten język na rynku pracy? A może jest to język niszowy, który niewiele osób zna?
Jasne, że zanim nauczysz się płynnie posługiwać np. chińskim – w twojej okolicy będzie już kilku magistrów po sinologii. Użyteczność nie jest jednak jedynym kryterium, ponieważ zapotrzebowanie na poszczególne języki się zmienia, dlatego ja na nie patrzyłam na to, ile osób w Polsce zna dany język (jakby tylko o tym myśleć to niczego by się człowiek nie uczył, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto już to umie i to na wysokim poziomie 😉 ).
Niektórzy uważają, że warto wybierać języki z tej samej rodziny językowej, jednak musisz na to uważać – czasami interferencja językowa potrafi mocno zirytować a nawet zdemotywować. Może warto wybrać jakąś egzotyczną opcję?

3. Odbiór 

Podoba ci się brzmienie tego języka? Chcesz spędzić czas na uczeniu się słówek, słuchaniu tego języka, rozwiązywaniu zadań?  Masz w sobie wystarczająco motywacji i determinacji? Jeśli tak – śmiało!

4. Możliwości 

Zastanów się  nie tylko do czego przyda ci się ten język, lecz przede wszystkim, czy są jakiekolwiek materiały do nauki. Jeśli znasz angielski lub inny język w miarę dobrze – lepiej dla ciebie. Nie musisz szukać materiałów w języku polskim, co daje ci szerszy wybór. Nie ograniczaj się jedynie do książek czy zeszytów ćwiczeń! W dobie Internetu masz wielki wybór-platformy i strony internetowe, filmy, seriale (np. hiszpańskie), nagrania, video, kursy (online i stacjonarne)- niektóre z nich są pokazowe i zupełnie darmowe, jak na przykład ten, lekcje prywatne, pogaduchy z rodzimymi użytkownikami czy spotkania międzykulturowe.
Jeśli zastanawiasz się nad językami o odmiennym alfabecie lub w których występują ideogramy weź pod uwagę, że nauczenie się podstaw może kosztować cię o wiele więcej wysiłku.
O moich językach już było, czy warto studiować filologię też. O tym jak przygotować materiały do nauki znajdziecie tutaj, zaś wszystko o językach powinno być tu.
 
 
 

A Wy czym kierujecie się w wyborze kolejnego języka obcego do nauki? 

Martyna Tadrowska - wulkan energii. Kocham alpaki, uczę hiszpańskiego i robię za korpobiurwę z HRów :) Mocno mnie nosi, chcę spróbować ile się da i co chwilę wymyślam coś nowego. Zapnij pasy i czytaj mnie tutaj i oglądaj na yt. Co sobie będziesz żałować :)
Posts created 155

0 thoughts on “Jaki język obcy wybrać? 4 zasady wyboru języka do nauki

  1. Brzmi całkiem ciekawie. Najgorsze jest to, ze ja doskonale znam odpowiedź na powyższe pytania, tylko brak mi ostatnio energii do działania 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top